כנפיים של פויל

תורן הפויל

ממה הוא עשוי ומה חשוב לדעת עליו כאשר נכנסים לעולם המופלא של גלישת פויל?

מה תפקידו של תורן הפויל?

המילה "תורן" עלולה לבלבל חלק מהאנשים המנסים להבין לאיזה חלק במנגנון הפויל מדובר, בעיקר מפני ש"תורן" זו מילה שמשמשת לרוב על מנת לתאר את המוט הגבוה המוצב במרכזן של סירות מפרש, אותו מוט עליו תלוי המפרש הראשי עצמו. במקרה של מנגנון פויל, לעומת זאת, המנגנון כולו נמצא מתחת לגלשן ולמים, אך גם בו ניתן למצוא מוט מרכזי ארוך וחזק ביותר המהווה את לב ליבו של המנגנון כולו.

מנגנון הפויל עוזר להוריד את
חיכוך הגלשן עם המים

ובכך עוזר לגלשן לעלות מעל פני המים בזמן הגלישה  ולייצר את הריחוף של גלשן הפויל  מעל פני הים.
לאחר שהבנו מהו תורן הפויל ומהו תפקידו (בין השאר – להרים את הגלשן, הגולש והמנגנון כולו כמה עשרות סנטימטרים מעל לפני המים), ניתן להבין מדוע חשוב כל כך שהתורן יהיה חזק ועמיד.

התורן שלנו מיוצר מהחומרים החזקים ואיכותיים שהעולם מציע היום, תורן מקצועי העשוי מסיבי פחמן (קארבון) המהווים את אחד החומרים החזקים ביותר בטבע. בעוד התורן עשוי כלו מסיבי פחמן מתקדמים הוא קל משקל ביותר (תופתעו כשתנסו להרימו בפעם הראשונה מהמשקל ביחס לגודל המנגנון כולו), אך באותו זמן חזק ועמיד במיוחד, גם על מנת לתמוך בכל המשקל והלחצים השונים המופעלים על המנגנון במהלך הגלישה. חשוב לזכור, מדובר במוט באורך של מטר בערך עליו מופעל מומנטום אדיר במהלך הגלישה והחתירה במים. לכן הוא עשוי מחומרים חזקים ועמידים כל כך.

מגוון סוגים של תורן בהתאם לסוג הגלישה

בליפט תוכלו למצוא תורן פויל ממספר סוגים וגדלים, אשר כל אחד מתאים לסוגי גלישה שונים. סוג התורן בו נשתמש (אורך, צורה וכו') נקבע על פי סוג הגלישה בה מדובר, כמו גם על פי אופי הגלים והים במקום בו גולשים. מומלץ ביותר להתייעץ עם אנשים בעלי ניסיון בעולם הפויל (מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ אישי, עצות וטיפים נוספים) על מנת להבין איזה תורן הוא הנכון והמתאים ביותר עבורכם.